POLİÜRETAN PREKAST HAKKINDA MERAK ETTİKLERİNİZ

TEKNİK BİLGİLER

Neden Baydeco ?
Neden Baydeco ?

baydeco POLİÜRETAN PREKAST SİSTEMLER; 18 yıl önce YAPILAMAYANI YAPMA sloganı ile yola çıkmış olup Projelere fark ve değer vermek için çalışmaktadır. SINIRSIZ MODEL SEÇENEĞİ SUNAR, HAFİFTİR,FARKLILIKLARA AÇIKTIR ve İZOLASYON ÖZELLİĞİ…( 0,023 W/MK )

Yanmazlık Testi
Yanmazlık Testi

baydeco POLİÜRETAN SİSTEMLER; B2 ( DIN 4102 ) yanmazlık sınıfında yer alıp 140-220 kg/m³ kalıplanmış yoğunluklar da üretilmektedir. Özel projelerde istenildiği takdirde yoğunluk 1.100 kg/m³’e kadar çıkabilmektedir.

UYGULAMALARIMIZ
UYGULAMALARIMIZ

Ülkemizde çok fazla bilinmemekle birlikte, dünyada sıklıkla Poliüretan Malzemeler Temelden Çatıya Binalarımızda yerini almıştır. Temel, Duvar içi ve Çatı izolasyonların da düşük yoğunluklu Poliüretan Köpükler uygulanmaktadır. Poliüretan Köpükler doğru uygulama yapıldığı takdirde 0,023 W/mK iletkenlik değeri ile muadili ürünlere göre açık ara liderliği bırakmayan bir İzolasyon Performansına sahiptir.

POLİÜRETAN NEDİR ?

20.Yüzyılın ikinci çeyreğinde Almanya’da bulunmuş olup, Yine 20.Yüzyılın üçüncü çeyreğinin başlarında ise Amerika Birleşik Devletlerinde Endüstriyel olarak üretimine başlanmıştır. Poliüretan karbamat bağlantıları ile birleştirilen organik üniteler zincirinden oluşan bir polimerdir.
Esnek ve esnemeyen köpükler, dayanıklı elastomerler ve yüksek performanslı yapıştırıcılar, sentetik fiberler, contalar, halıların alt kısmı ve sert Plastik yapımında kullanılırlar. Poliüretan, ürün gamı olarak hemen her sektörde yerini almaktadır. İşimiz Mimari Projeler olduğu için yapılarda Poliüretan ürünlere kısaca bir bakmakta fayda var.

YAPILARDA POLİÜRETAN BİNA İÇİ POLİÜRETAN KULLANIMI

Ülkemizde çok fazla bilinmemekle birlikte, dünyada sıklıkla Poliüretan Malzemeler Temelden Çatıya Binalarımızda yerini almıştır. Temel, Duvar içi ve Çatı izolasyonların da düşük yoğunluklu Poliüretan Köpükler uygulanmaktadır. Poliüretan Köpükler doğru uygulama yapıldığı takdirde 0,023 W/mK iletkenlik değeri ile muadili ürünlere göre açık ara liderliği bırakmayan bir İzolasyon Performansına sahiptir.

CEPHELERDE POLİÜRETAN KULLANIMI

Poliüretan Cephe malzemeleri hayallerinizin ulaşabileceği en uç noktaları gerçekleştirebileceğiniz, dekoratif ürünlerdir. Poliüretan Prekastların tercih edilme nedenlerinin başında ehil ellerde belirgin hatlarla sınırsız model seçenekleri sunmasıdır. Dış şartlara mükemmel uyum sağlar.
Beton Prekastlara göre oldukça hafiftir. Proses şartlarını ve teknolojik gelişmeleri takip eden üretici firmalar tarafından üretildiği takdirde boyutsal sınır yoktur. Monoblok olarak üretilebilmektedir. Uygulama sonrası kusursuz bitişler sağlar. Sadece ülkemizde Dış cephe Aksesuarı olarak üretilip cephelerde uygulanan Strafor köpük malzemelerle ömür ve performans olarak mukayese bile edilmesi söz konusu değildir.

NEDEN CEPHELERDE POLİÜRETAN PREKASTLAR TERCİH EDİLMELİDİR ?

Cephelerde Poliüretan Prekastların Tercih edilmesi nedenlerini aşağıda kısaca açıklayalım…

SINIRSIZ MODEL SEÇENEĞİ SUNAR

Günümüz artan rekabet şartları her sektörde olduğu gibi inşaat pazarında da oldukça çetin bir hale gelmiştir. Binaların yapımı teknolojik anlamda kolay, fakat özellikle cephelerde farklılık yaratılmadığı takdirde Prezantasyon anlamında sıkıntılar yaşatmaktadır. Poliüretan Prekastlar Mimari tasarımcıların hayallerindeki tüm argümanları muadili ürünlere göre çok daha hızlı olarak yerine getirebilmektedir.

HAFİFTİR

Malumu üzere ülkemiz deprem kuşağında yer almaktadır. Poliüretan Prekast sistemler 140-220 kg/m³ yoğunlukla üretilmektedir. Kötü senaryo üzerine kurgulama yaptığımız zaman, Olası bir sarsıntıda 3 mt.lik bir yükseklikten düşen 1,5 kg. ağırlığa sahip bir Poliüretan Prekastın yapacağı tahribat çok olsa ufak bir yaralanma olarak görülebilir. Fakat bunun yanında muadili olan Donatılı Betondan üretilmiş aynı boyuttaki bir ürünün ağırlığı ise yaklaşık 31,5 kg. denk gelmektedir. Yani Donatılı Beton ürünler, Poliüretan Prekastlara göre 21 kat daha fazla ağırlığa sahiptir. Aynı yükseklikten düşen Donatılı Beton ürünün tahribatı sadece bir felaket olarak tanımlanabilir. Donatılı Beton ürünlerde cepheye montaj esnasında yapılan ankraj işlemi ise sadece tabliye ve lento üzerinde tutturulmuş ağırlık hesabı dikkate alınmadan saplama olarak tabir edilen demir çubuklara elektrik ark kaynağı ile ikişer punta atılmak suretiyle uygulanmaktadır. Mühendislik hesapları yapılmadan böylesi bir montaj şeklinin süreçte ne yazık ki bir felaket ile sonuçlanacağı ihtimali kesindir.

FARKLILIKLARA AÇIKTIR

Poliüretan Prekast Sistemler ile yapılan cephelerde süreçte de değişiklikler istenildiği takdirde küçük oynamalar ve farklı boyama yöntemleri ile konsept değişikliğine gidilebilmektedir. Örneğin dairesel sütun kullanılmış bir cephede beş veya on yıl sonra dikdörtgensel bir sütuna geçiş yapılmak istenmesi Poliüretan Prekast elemanlar ile çok hızlı ve kusursuz bir şekilde cephede herhangi bir tahribata neden olmadan yapılabilmektedir. Bu tarz bir restorasyon talebi montaj sisteminden ve ağırlığından dolayı donatılı beton prekastlarda yüksek maliyet ve cephe tahribatlarını karşımıza çıkarmaktadır. Poliüretan Prekast Sistemler boyamaya elverişlidir. Süreçte cephe renklerinde değişiklikler yapılmak sureti ile yapılarınızın değeri her zamanki yerini koruyacaktır.

İZOLASYON ÖZELLİĞİ…( 0,023 W/MK )

Poliüretan Prekast Sistemler bünyesinde bulunan POLİÜRETAN LEVHALAR ile cepheler kaplandığında kullanılacak levhaların yoğunluğu maksimum 120-140 kg/m³ olmalıdır. Poliüretan Prekast Sistem dekoratif profillerine göre POLİÜRETAN LEVHLARIN yoğunluğunun daha düşük tutulmasının nedeni ise, yoğunluğun düştükçe malzeme hücre yapısının daha açık olmasıdır.. Bu ne demektir ? Duvarlarımızda sürekli bir şekilde dışardan içeriye veya içeriden dışarıya hareket halinde olan sıcak-soğuk hava sirkülasyonu bulunmaktadır. POLİÜRETAN LEVHALARDAKİ düşük yoğunluk bu hava sirkülasyonunu açık hücre yapısında ki odacıklarda belirli mesafelerde duraklatarak özelliğini belli oranlarda yitirmesine neden olur. Bu da yaşam alanlarımız da konforlu bir ısı sistemi olarak bize dönüş yapmaktadır.
( Ülkemizde bir çok kişinin sert ve ağır malzeme iyidir mantığı, cephenizde izolasyon yapmak istiyorsanız çok çok yanlış bir seçimdir. Sert malzemeler soğuk-sıcak havayı çabuk üzerine alır ve çabuk iletirler. )
Akıllara şöyle bir soru gelebilir. “ Madem yoğunluğu düşük malzemeler daha fazla izolasyon sağlıyorsa, yoğunluğu düşük EPS-XPS ( Strafor ) malzemelerde olduğu gibi Poliüretan Malzemelerin yoğunluğunu da daha düşüremezmiyiz ?”
Poliüretan Malzemelerde belirli yoğunluk altında çalışılmak istenirse dekoratif anlamda yüzey kalitesi elde etmek mümkün olamamaktadır. Bu duruma soğuk hava depoları, çatı panelleri ve çatı içi tavanları örnek gösterebiliriz. İlgili ürünlerde kullanılan poliüretan malzemelerde düşük yoğunluklu olduklarından dolayı yeterli yüzey kalitesi elde edilemez. Levha arası olarak uygulanması gereklidir ve uygulanmaktadır. Strafor malzemelerin ise kimyasal yapısı itibarıyla yoğunlukları oldukça düşük, hücre yapıları ise aşırı açık ve esnektir. Sadece ülkemizde dekoratif anlamda kaplama malzemesi olarak kullanılıyor olsa da, Strafor malzemeler ısı farklıklarında, yapısal özelliklerinden dolayı üzerinde çalışmasını engelleyecek argümanlar olmadan ( File, dübel gibi ) tek başına cephede kullanılmamalıdır. Kullanılması sonucu zaman içinde boyutsal farklılar ve bu farklılıklar neticesinde ürünler üzerinde çatlamalar, cepheden ayrılmalar ve boya çatlamaları görülmektedir..

BAYDECO POLİÜRETAN PREKAST SİSTEMLER

baydeco POLİÜRETAN SİSTEMLER; B2 ( DIN 4102 ) yanmazlık sınıfında yer alıp 140-220 kg/m³ kalıplanmış yoğunluklar da üretilmektedir. Özel projelerde istenildiği takdirde yoğunluk 1.100 kg/m³’e kadar çıkabilmektedir.
Üretim Bilgisayar destekli, POLİÜRETAN ENJEKSİYON MAKİNALARI konusunda yarım asırlık süreyi geride bırakmış olan sektörün lideri İTALYAN Yüksek Basınçlı Poliüretan Enjeksiyon Makinalarında kalıplama yöntemiyle yapılmaktadır.
Standart ürünlerde üretim boy uzunlukları 2.000-2.500 mm. aralığındadır. Fakat gerek proje bazlı çalışmalar da gerekse gelen talepler doğrultusunda üretim istenilen uzunlukta yapılabilmektedir. Taşınabilirlik ve yerine montaj konusunda sıkıntı yaşanmaması için 8.500 mm. uzunluğun geçilmemesi tavsiye edilmektedir.
baydeco Poliüretan Ürünlerimizin yüzeyleri astar boyalı ve her türlü boyayı uygulayabileceğiniz şekilde sevk edilmektedir. Üzerinde kesinlikle yüzey serleştirme amaçlı kum, çimento bazlı kaplama malzemeleri vs. bulunmaz. Bu tür yüzey kaplama malzemeleri kullanılan ürünlerde zaman içersinde yüzeyde çatlamalar oluşmaktadır.

Ülkemizde son yıllarda her sektöre yönelik Poliüretan üretim anlamında bir çok firma faaliyete başlamıştır. Ne yazık ki bu firmaların bir çoğu bu işin sadece bir makine edinip iki komponentin makina ağzından belirli bir saniyede kalıp içine enjekte edilmesi olarak algılamaktadırlar..
Oysa ki Poliüretan Enjeksiyon Üretimler çok özel proses şartları gerektirmektedir. Bu özel proses şartlarından belki de en önemlisi Hammadde sıcaklığı, Kalıp Sıcaklığı, Ortam Sıcaklığı üçlü grubunun uyumu oluşturmaktadır. Üçlü guruptan bir tanesinde dahi sapma olduğu takdirde ürün yüzey kalitesi bozuklukları ve boy stabilite değişkenlikleri ortaya çıkar. Poliüretan PREKAST SİSTEMLER ehil ellerde üretim yapılmadığı takdirde üretim ve montaj sonrası birçok sıkıntıyı da beraberinde getirmektedir.

BAYDECO POLİÜRETAN PREKAST SİSTEMLER NİÇİN TERCİH EDİLMEKTEDİR ?

baydeco POLİÜRETAN PREKAST SİSTEMLER; 18 yıl önce YAPILAMAYANI YAPMA sloganı ile yola çıkmış olup Projelere fark ve değer vermek için çalışmaktadır.
Ülkemizde İnşaat pazarı, artan proje üretimlerine endeksli olarak rekabet şartlarını gün geçtikçe zorlu bir hale getirmektedir. Yatırımcı için proje yapmaktan ziyade doğru konsepti yakalayıp değerinde değerinde ve hızlı satabilmek önemli bir hale gelmiştir. Yatırımların istenilen değere planlanan zamanda dönüşebilmesi için farklı olma zorunluluğu ortaya çıkmaktadır. Yapılan projelerde iç mekanlarda yaratılan ayrıcalıklar her ne kadar önemli bir yer tutsa da projeyi sattıracak olan cephelerde farkınızı ön plana çıkartacak enstantanelerdir. Bu noktada baydeco POLİÜRETAN PREKAST SİSTEMLER devreye girer… Firmamız, tasarımcıları belirli kalıplar içinde çalışmaya zorlamayıp… Tasarımcının özgür ve kendine has çizgilerini uygulamasında çözüm ortağı olarak yer alır.

Bir diğer konu ise günümüz şantiye ortamlarında ortaya çıkan fire kayıplarıdır. Yapılan istatistiklerde cephede kullanılmak üzere hazırlanan standart boy profil üretimlerinin saha içi ebatlama aşamasında, % 8-12 civarı bir fire ve zaman kaybı oluşturduğu görülmektedir. Baydeco POLİÜRETAN PREKAST SİSTEMLER tercih edildiğinde proje ölçülerinde imalat yapılmak sureti ile fire oranı sıfıra, işçilik zaman kayıpları ise minimum seviyeye inmektedir.
Ayrıca baydeco POLİÜRETAN PREKAST SİSTEMLER ile talep doğrultusunda ürünler monoblok olarak hazırlanıp sahaya sevk edilmektedir.
Tüm bu özellikler baydeco POLİÜRETAN PREKAST SİSTEMLERİ tercih etmekte olan firmalara cephe uygulamalarında şantiye ortamındaki Maddi Kazancın yanısıra, firmanıza yapı imalatındaki PRESTİJ ARTIŞI ve TERCİH EDİLEN FİRMA olma statüsü de kazandırmaktadır..

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Okunamaz? Metni değiştir. captcha txt
0